Loading

Karavan Kasko Hizmeti

Karavanıma Neden kasko sigortası yaptırmalıyım diye düşünüyorsanız, bu yazımız tam size göre. Bu yazımızı okuduktan sonra neden kasko sigortası yaptırmalıyım sorunuza cevap bulabileceksiniz.

Son dönemlerde doğa ve kamp sever dostlarımızın karavana daha çok yönelmesi ve trafikteki araç sayısının artış göstermesi doğabilecek bir çok riskle bizleri karşı karşıya getirmektedir. Gerek sürücülerden gerekse yol ve araçların durumundan kaynaklanan, trafik kazalarında artışa neden olmaktadır.

Bu kazalar ise, can kayıpları ile yaralanmalara ve çok yüksek maliyetli maddi hasarlara neden olmaktadır. Zorunlu trafik sigortası ise, trafik kazaları sonucunda özellikle kusuru olanların hasarlarını karşılamamaktadır. Bu nedenle de, araç sahipleri, zorunlu trafik sigortasına ilave olarak kasko sigortası yaptırıyorlar.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, kara taşıtları trafik sigortasının kısaltması olup, sigorta yaptıran kişinin poliçe kapsamındaki hasarlarını karşılayan bir sigorta çeşididir. İsteğe bağlı olarak yaptırılan kasko sigortasının, geçerlilik süresi poliçe tarihinden itibaren bir yıldır.

Bu da bir yıl boyunca, poliçede teminat altına alınan hasarların, sigorta şirketi tarafından ödenmesi anlamına gelmektedir. Kasko sigortasının ücreti, zorunlu trafik sigortasına nazaran daha yüksektir, bunun nedeni ise daha fazla konunun teminat altına alınmasıdır.

Bir yıl boyunca kazaya karışmayıp, kasko sigortasını bozdurmayan kişiler, poliçe tarihinin bitiminde kasko sigortalarını yenilerken, hasarsızlık indiriminden faydalanabilmektedir. Kasko sigortasının değişik teminatları içeren mini, dar, genişletilmiş ve full kasko gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, kasko çeşitlerinden seçilirken içerikleri incelenmeli ve kişiler ihtiyaçlarına göre seçim yapmalıdırlar.

 

 • Kasko sigortası , isteğe bağlı bir sigortadır ve yaptırılmaması aracın trafiğe çıkmasını engellemez.
 • Kasko sigortası , zorunlu trafik sigortasının aksine, sigortalının hasarlarını karşılamaktadır. Böylece trafik kazasına karışan bir kişi, zorunlu trafik sigortası ile diğer aracın, kasko sigortası ile de kendi hasarının karşılanmasını güvence altına almaktadır. Kasko sigortası, bir nevi tamamlayıcı sigorta olmaktadır.
 • Kasko sigortasında , teminat miktarları sigortayı yaptıran tarafından belirlenmektedir, bu nedenle de sigortalı kaza esnasında ilave bir ücret ödememektedir.

Kasko sigortasının fiyatı, başta teminat çeşitleri ve miktarlarına göre olmak üzere, değişik fiyatlarda olmaktadır. Her iki sigortanın yenilenmesinde de hasarsızlık indirimi bulunmakta, bu indirim kasko sigortada çok daha fazla miktarda gerçekleşmektedir.

Hasar Oluştuğunda Kasko Sigortası Yaptırmış Olanlar, Neler Yapmalıdır?

Kasko sigortası yaptırmış olan kişilerin, araçlarında hasar oluştuğunda yapacakları en önemli husus, hasarın beş iş günü içinde sigorta şirketine bildirmesidir. Araçları çalınan şahıslar ise, durumu tespit ettikleri anda en yakın karakola durumu bildirmeleri ve tutanak tutturmaları gerekmektedir.

Sigorta şirketine hasar ihbarında öncelikli olarak gönderilecek belge ve evraklar ise şunlardır;

 • Sigorta acentesinin veya poliçesinin numarası (poliçe fotokopisi de gönderilir)
 • Hasarın detayı ve tahmini miktarı
 • Kaza tespit tutanağı ve alkol raporu
 • İfade ve görgü tespit tutanakları
 • Sürücülere ait ehliyetlerin ve ruhsatların fotokopileri
 • Hasara ait ayrıntılı fotoğraflar
 • İpotek veya rehinli araçlar için bankadan alınmış resmi evraklar
 • Sigortalının telefon numarası
 • Araç çalınmış ise, olayın bildirildiğini gösteren karakol tutanağı

Hasar ve çalınma oluştuğunda, sigorta şirketi ile derhal irtibat kurulmalıdır. Bu iletişim esnasında sigorta şirketin isteyeceği evrak bilgiler, ilk ağızdan ve güncel olarak öğrenilebilmektedir.

Sizlerin ”Karavanıma neden kasko sigortası yaptırmalıyız” sorusuna cevap bulmak için içeriğimizi sizlere sunduk. En uygun kasko sigortası fiyatlarını öğrenmek için bizlerden teklif alabilirsiniz.

Adres:
Soğukpınar Mahallesi Kanarya Sokak No:22/A Taşdelen, Çekmeköy İstanbul, Türkiye
Telefon:
0216 484 33 38
0537 777 80 03

İletişime Geçin!

Karavanınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen aşağıdaki iletişim istek formunu doldurun. Veya tercih ederseniz, bize adresimizden ulaşabilirsiniz.