Loading

Harika Bir Karavan Tatili İçin Yapılması Gerekenler

Harika Bir Karavan Tatili İçin Yapılması Gerekenler

Doğanın içinde, denizin tam kıyısında şahane bir tatil yapmak için en ideal yol hiç kuşkusuz karavan kamp tatilidir. Son yıllarda oldukça fazla ilgi gören karavan tatilleri 5 yıldızlı lüks oteller için ciddi anlamda rakip olmaktadır. Kalabalıktan uzak, sessiz bir ortamda tatil yapmak isteyenlerin tercihi olan karavan kamp tatilinizi belli başlı püf noktalarına uyarak çok daha keyifli hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte o püf noktaları.

Karavan Tatilini Daha Keyifli Hale Getiren 10 Püf Noktası

  1. Karavan tatiliniz boyunca ihtiyacınız olacak tüm araç ve gereçler için önceden mutlaka alışverişe çıkın. Çarşaf, havlu, çamaşır ipi, hijyen malzemeleri, alet çantası, elektrik kablosu ve aydınlatma gereçleri gibi belli başlı gereken eşyalarınızı mutlaka karavanınızda hazır bulundurun.
  2. Konaklama yapacağınız kamp alanında karavanınız dışında da uyumak isteyebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda mutlaka çadır bulundurun. Ayrıca keyif dolu sohbetlerinizle şenlenecek yemekleriniz için de portatif bir masa ve yanına yine portatif ve rahat taşınabilir sandalyeler almayı da ihmal etmeyin.
  3. Her ne kadar gittiğiniz yerlerde mutfak ihtiyaçlarınızı temin etmek için marketler bulunsa da ilk gün telaşa kapılmamak adına bir takım yiyecek ve içeceklerinizi buzdolabınızda hazır bulundurun. Yaz sıcaklarında bolca ihtiyaç duyacağınız içme suyunuzu da alışveriş listenizin en başına yazmayı unutmayın.
  4. Kamp alanları genellikle deniz kenarlarında ve ormanlık alanlarda bulunduğundan dolayı sivrisinek saldırılarına sıklıkla maruz kalabilirsiniz. Bu sebeple yanınızda sinek kovucu ilaçlar ve losyonlar bulunmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
  5. Tatile çıkmadan önce hava şartlarının değişim gösterebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yaz tatili yapıyor bile olsanız kamp alanının gece ısısı gündüzle bir olmayacağından yanınızda dört mevsim için uygun olacak kıyafetler bulundurmalısınız. Ayrıca küçük çaplı karavanlarda klima bulunmadığından aracınızın içinde her ihtimale karşı bir vantilatör bulundurmanız kavurucu sıcaklar karşısında rahat etmeniz açısından çok iyi olacaktır.
  6. Düzenli temizlik karavan tatilinin en önemli kurallarından biridir. İpin ucunu aman kaçırmayın, şayet kaçırırsanız davetsiz misafirler olan böcekler ve sinekler sizi ziyaret etmek için sıraya girecektir. Bu yüzden çöplerinizi düzenli olarak atmalı ve temizliğinizi günlük olarak düzenli biçimde yapmalısınız. Temizlik için gereken sabun, deterjan ve bez gibi gereçleri tatile çıkmadan önce temin etmeniz ve her ihtimale karşı fazlaca bulundurmanız bu anlamda önemli bir ayrıntıdır.
  7. Karavan kampınız sırasında su ve elektrik kullanımınıza her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz. Elinizde kısıtlı miktarlarda bulunan bu olanaklarınızı en doğru şekilde kullanırsanız çok daha rahat eder ve çok daha keyifli bir tatil yaşarsınız. Örneğin akşamları deniz kenarında keyif yaparken elektriğe bağlı ışığınız yerine pille çalışan bir aydınlatma ya da mum kullanmanız elektrik açısından oldukça tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Su kullanımı sırasında da gereksiz harcamalardan kaçınmanız halinde çok daha rahat edeceğinizden emin olabilirsiniz.
  8. Her türlü yaralanmalara ve hastalıklara karşı mutlaka küçük bir ecza dolabı hazırlamalısınız. Gideceğiniz yerde eczane aramamak adına belli başlı gereken ilaç, merhem ve yara bandı gibi şeyleri karavanınızda bulundurmanız size ciddi anlamda kolaylık sağlayacaktır.
  9. Konaklamanızı güvenli kamp alanlarında yapsanız dahi yine de karavanınızda ekstra güvenlik önlemleri almayı unutmayın. Pencerelere ve kapınıza takacağınız sağlam bir kilit, sizin ve sevdiklerinizin huzurlu bir uyku çekmeleri için yeterli olacaktır. Ayrıca karavan dışında vakit geçirdiğiniz zamanlarda değerli eşyalarınızı aracınızın içinde bırakmamanız da olası hırsızlık olaylarına karşı önlem almanız için önemli bir husustur.
  • Eğer uzun bir seyahat planlıyorsanız yola mutlaka iki şoför olarak çıkmanızda fayda var. Yorgunluk, uykusuzluk ya da hastalık gibi durumların söz konusu olmasına karşın karavanda araç kullanmayı bilen bir kişinin daha olması çok önemlidir.

Karavan Kampı Alanı İçin Rezervasyon Gerekli mi?

Aslında normal şartlarda karavan kamp alanı için rezervasyon zorunluluğu bulunmuyor.  ‘Erken kalkan yol alır’ prensibinden yola çıkarak diyebiliriz ki önce giden kampın en güzel mevkiinde yerini kapıyor. Ancak son dönemlerde tüm dünyada etkisini göstermekte olan pandemiden dolayı yoğunluk oluşmaması adına rezervasyonlu sisteme geçiş başladı. Bu sistemde gitmek istediğiniz kamp alanlarını önceden aramanız ve yerinizi netleştirmek adına ödemenizin en azında bir kısmını yapmanız gerekmektedir.

Karavan_Servisim